Bir günüm özeti

En komik en konuşkan en şakacı olduğum zamanlarda yaptığım tek şey düşüncelerimi savuşturmak aslında. Hayatın alabildiğine basit bir amaci var . Dogmak üremek ve ölmek . Sürdürülebilirlik. Doğmak ve üremek arasını çok uzattığımız için yaşamımıza bir anlam katmaya çalışıyoruz . Ve hedefler … villa da oturduğunuzda ya da bir gece konduda değişen tek şey konfor ama bu mutluluk değil. Havyar yiyip şampanya da içebilirsiniz ya da kuru ekmek ve su . Yine konfor yine mutluluk değil. Çok para kazanip bir o kadar harcayabilirsiniz bu size anlam katmaz konfor sağlar yine mutluluk değil. Mutluluk her zaman “an”lar da saklı ve sürdürebilirligi an ile sınırlı. Daimi mutluluk yok . Konfor da onun yoldaşı değil. Ama onun bir gömleğini giymek ki yada onunla iken onun size büyük gelen esofmanini giymek asla yanlis değil  mutluluk.Sadece yanlış yoldayız özetle sistem köleleriyiz . Mutsuzluğumuza hedefler biçim rollere bürünüp bir şeyler olma çabasındayız ki toprak olmaktan öte caremiz yokken. Etrafıma bakıyorum etrafımdaki insanlara . Daha çok para kazanmak hep kazanmak asla yitirmeden çok kazanıp bol harcamak hedefleri çoğunun . 
Biri bana neden çalışmaya ihtiyacın yok ya da daha fazla kazanmaya demişti . Sürdürülebilirliğim var çünkü dedim . Bir evim ve kafi bir gelirim .

Ama oğlun dedi yetebiliyorum dedim.

Masrafları artacak dedi onu o gün düşünürüm ama paranın beni çirkinleştirmesine para için kendimden ödün vermeye itiraz var dedim . Hafif hakaret gibi oldu belki bilmiyorum ama hedefim bu değildi.

Ferrarim yok ama bir tosbaaaa işimi görürdü. Ferrarim hiç bir zaman olmayacak .Bir gün ferrari alacak param olsa bile almam çok merak edersem bir günlüğüne kiralarim . Özetle bilge değilim olmayanı satamam 😉 
Çicek yetiştirebiliyorum . Yeşeriyorlar. 3 ay sulanmayan ciceklerim inadına coştu . Üstelik HaziranEylul arası vakitte sususuz mu susuz kaldılar.
Faturalarımı beni ezen borçları biliyorum pek de umursamıyorum yine . Ödeniyor ödenir öderim. Ödemiştim. Oğlumun tüm ergenusluğu zeka küpü laf  ebeliği yeni başladığı minnak yalan denemelerine bakıyorum . Bazen çileden çıkartsa da dinlendiğini önemsendiğini hissettiğinde ve duygusal terminatör olarak duygulanıp gözleri dolduğunda en çok da mutluluktan hafif ağladığında işte o an mutlu oluyorum. Mutluluktan ağlaya bilenler var hala çocuk bile olsa bu önemli.
 İskele caminin oraya Vera pastanesinden çıktığımda kedileri  gördüğüm de atlattıkları bir gün için daha seviniyorum . Mutluluk o anda .
Parkta gülen çocukları Çavdarlıotobusune binip kulaklıklar imi taktığımda  dinlediğim müziğin tam ortasında babasina seni çok seviyorum diyen kızı duyduğum da bir yerlerde hala umut var diyorum . Mutluluk o kızın ta kendisinde .
El ele dolaşan sevdalıları gördüğümde sevginin gecemeyeceği engel aşamayacaği dağ olmadığını bildigimden sırıtıyorum . Mutluluk aşkta ..
Ben kendi mutluluğumu huzurla biçimlendirdim aslında . Huzurlu olduğum her anda mutluluk işte orda o anda. 
Özetlemek gerekirse …. mutluluk kazandiklarinizda değil yaşadiklarinizda . Doğru yere bakmaya devam edin sürmesini beklemeyin.
Öyle içimden geldi 🙄

Reklamlar

“Bir günüm özeti” için 20 yorum

 1. Ne harika bir yazı. Para konusundaki bakışımız aynı ve bana da insanlar hayretle bakıyorlar. İki küçük çocuğa rağmen nasıl oluyor da oluyor kısmı zorluyor pek çok insanı. Oysa bakış açısı ve elindeki ile yetinmek.. Bu kadar basit. Sistemin dayattığı gereklilikler öyle çok ki. Oysa gerçek htiyaçlarımız ne kadar da az. İnsan mutlu olmaya niyet etsin bir kere, o kuru ekmekte de, o gecekonduda da, o minik kızda, sevdalı ellerde, doymuş bir kedi mırlamasında da mutluluğu keşfedebilir. Bunun için bol paraya ihtiyacı olanları anlamıyorum ben de 🙂

  Liked by 3 people

 2. Aldın götürdün beni de… Çok ama çok güzel ifade etmişsin. Dün gece bir filmizledim, Antik çağ filozoflarından birisi, “Özgürlük mutluluktur, Mutluluk güzel bir ruh”… Şimdi de, senin güzel düşüncelerin içinde yakalıyorum aynı anlamları. Güzel bir gün dileklerimle, Teşekkür ederim. sevgiler, nia

  Liked by 3 people

 3. Ben,,, ben sert ekmek ve su da tadı bir gün benim Ferrari kendimi yaygara,,, ve aşk Farrrrrrri satın almayın
  Teşekkür ederim, ve önünde geri … çok sarılarak teşekkür ederim! ama güzel kışın,,,, !!! se

  Liked by 2 people

 4. Oh be! Ne harika bir gündökümünü ne büyük bir keyifle okudum. Lütfen bu tür uzun soluklu yazılara daha sık yer verir misiniz, çok zevkliymiş dünyanıza dokunmak. Elinize sağlık. İtiraf edeyim, sizi daha anca tanımaya başlamışım 🙂

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s